Novan polttimista olen koittanut kaivaa netistä tietoa, mutta sitä ei taideta myydä netin kautta (vaan jälleenmyyjien...) Rakenteesta ja toimintavarmuudesta ei näiden tietojen pohjalta ole tietoa -- pitää lähteä jossain käymään, jotta saa tietoa.
Onko foorumilaisilla kokemusta NBE:n polttimista? Tuntuu kuin pitäisi kaivaa pelletti sanasto tanskaksi, jotta sen toimintaperiaatteen selvittää. Kuvien perusteella itse poltin näyttää erittäin yksinkertaiselta ja sisältäisi melkein minimin mitä poltin tarvitsee -- kotelo syöttöruuville, puhaltimelle ja sytytysvastukselle. Taitaa liekkivahtikin olla jossain. Periaatteessa yksinkertaisuus on vahvuutta, jos vielä ei joudu ahkeraan huoltamaan.
NBE:n 16 kW poltinta myydään Android tabletin kanssa. Omalla tavalla yksinkertaista olla "standardi" osasta näyttö. Androidin tietoturva ei tule kynnykseksi, kun sen voi eristää palomuurilla nettistä (mainospuheissa on seurantaa netin kautta tavalla tai toisella). Pakkohan sitä ei ole nettiin kytkeä, niin laitetta ei hakkeroida netin kautta. Oletuksena päivittämätön Android on pommi jo vuoden päästä... tai ainakaan sen elinkaari ei ole pitkä. Käytännössä ratkaisevinta on muun liitäntäelektroniikan luotettavuus. Se ei ole selvinnyt tai sitten on tavallista autoelektroniikan tasoa heikompaa ja autojen elektroniikkaakin joutuu korjaamaan.
BeQuemille löytyy netistä hyvin osaluetteloita ja hinnankin löysin uudelle polttimelle, mutta ehkä ei kannata uutena ostaa.
Pelltechille taitaa löytyä aika hyvin tietoa netistä, kuten tavallisesta putsaamisesta
https://www.youtube.com/watch?v=XJuPw9J-YKY ja muutenkin valmistajan sivustolla on kohtuudella kuvattu polttimen ominaisuuksia. Kuinka hyvin paineilmapuhdistus sitten käytännössä toimii?